Hemoroidy to przykra dolegliwość, z którą boryka się mnóstwo osób z różnych grup wiekowych. Ból i pieczenie zdecydowanie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Choroba ta jest szczególnie uciążliwa w przypadku osób, które mają siedzący tryb pracy. Okazuje się jednak, że z tym schorzeniem można się skutecznie uporać. Co pomaga na hemoroidy? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.
Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że hemoroidy ma każdy z nas. Stanowią zdrowe struktury złożone z żył i tętnic uszczelniających kanał odbytu. Zdarza się jednak, że się powiększają. Zalegająca w nich krew powoduje obrzęk i ból w okolicach odbytu. Do najczęstszych przyczyn tego stanu zaliczyć można:
– siedzący tryb życia,
– zaparcia,
– nadwagę,
– noszenie ciężarów,
– aktywność sportową wymagającą dużego wysiłku,
– niewłaściwą dietę,
– używki, takie jak alkohol czy kawa,
– skłonności genetyczne.
Hemoroidy dotykają osób w różnym wieku. Z problemem tym często borykają się też kobiety w ciąży i osoby starsze.
Jakie są objawy hemoroidów?
Hemoroidy to uciążliwa dolegliwość. Towarzyszą jej objawy, które mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie i znacząco obniżyć jakość życia. Jednym z symptomów, które zwykle zwiastują problem związany z hemoroidami, jest uporczywe swędzenie w okolicy odbytu. W następstwie pojawia się też podrażnienie śluzówki i sączenie się z niej wydzieliny. W kolejnym etapie rozwoju schorzenia chory może zaobserwować krwawienie. Wówczas naczynia krwionośne przekształcają się w niewielkie guzki, które mogą wypadać na zewnątrz po wypróżnieniu.
W wielu przypadkach z hemoroidami można poradzić sobie samodzielnie. Niekiedy jednak pojawiają się przesłanki, które powinny skłonić chorego do konsultacji ze specjalistą. Warto udać się do lekarza, jeśli objawy przybierają niepokojący rozmiar. Obfite krwawienie, a także świąd i ból, z którymi trudno sobie poradzić, mogą oznaczać konieczność umówienia wizyty u lekarza. Wiele osób z tego rezygnuje – obawia się krępującej sytuacji u specjalisty. Warto jednak pamiętać o tym, że badanie jest krótkie. Do postawienia trafnej diagnozy lekarzowi najczęściej wystarcza przeprowadzenie wywiadu i oględziny okolic odbytu.
Co warto stosować na hemoroidy?
Jak wspomnieliśmy wyżej, z żylakami odbytu często można poradzić sobie samodzielnie. Warto zacząć od odpowiedniej pielęgnacji obszaru dotkniętego hemoroidami. Rynek oferuje mnóstwo rozmaitych maści i kremów, które mogą przynieść ulgę w walce z tą uporczywą dolegliwością. Warto pamiętać, że skuteczność preparatu gwarantuje odpowiedni skład.
Co zatem można stosować na hemoroidy? Świetnie sprawdzą się kremy, których receptura opiera się na naturalnych składnikach. W przypadku żylaków odbytu najlepiej sprawdzą się specyfiki z hamamelisem i korą dębu. Mają działanie odkażające, ściągające i przeciwzapalne, dzięki czemu uszczelniają naczynia krwionośne. Składniki te wspomagają mikrokrążenie krwi, a także minimalizują dyskomfort.
Jak poradzić sobie z hemoroidami?
Co może pomóc w walce z żylakami odbytu? Poza odpowiednimi preparatami warto wprowadzić w życie kilka dobrych nawyków. Pomocna może okazać się zmiana diety. Zdecydowanie należy wzbogacić ją o produkty bogate w błonnik. W jadłospisie nie powinno zabraknąć świeżych owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Należy unikać jednak potraw, które mogą podrażnić odbyt. Należą do nich m.in. wszelkiego rodzaju nasiona. Niezwykle ważne jest też przyjmowanie większej niż zazwyczaj ilości płynów. Ulgę mogą też przynieść nasiadówki z szałwii, kory dębu i kasztanowca. Pomocne są także odprężające, ciepłe kąpiele z dodatkiem np. olejku lawendowego, który ma właściwości przeciwzapalne. W ostrej fazie choroby mogą pomóc okłady z chłodnej, wilgotnej torebki herbaty.
Ważne jest też włączenie aktywności fizycznej. Odpowiednia dawka ruchu zapobiega powstawaniu żylaków odbytu. Warto jednak pamiętać o tym, że hemoroidom nie sprzyja jazda na rowerze i intensywny trening siłowy. Z początkową fazą choroby można z powodzeniem poradzić sobie samodzielnie. W przypadku gwałtownego zaostrzenia objawów konieczna może okazać się konsultacja ze specjalistą.