Co pomaga na bóle stawów? Podpowiadamy

Bóle stawów dotykają nie tylko osoby starsze – to częsta dolegliwość wśród młodych ludzi, najczęściej sportowców. Przyczyn tego stanu może być wiele. Nie da się jednak ukryć, że bóle stawowe są bardzo uciążliwie i utrudniają funkcjonowanie. Właśnie dlatego warto się z nimi szybko uporać. Co skutecznie pomaga na bóle stawów? Czytaj dalej – podpowiadamy.

Bóle stawów – najczęstsze przyczyny

Staw pełni niezwykle ważne funkcje w ciele człowieka. Jest połączeniem między kośćmi, a w jego skład wchodzą m.in. więzadła, ścięgna, torebki stawowe i wiele innych struktur. Każda z nich może dawać objawy bólowe. Stawy odpowiadają przede wszystkim za możliwość poruszania się. Co więcej, zapewniają utrzymanie stabilnej postawy i amortyzują wstrząsy.

Warto pamiętać o tym, że bóle stawów mają różne oblicza. Mogą występować nagle, epizodycznie lub mieć charakter stały. Bywa, że stawy bolą w trakcie wysiłku lub np. tylko w nocy. Często dolegliwości tej towarzyszą też inne bóle – np. kości i mięśni, obrzęk, a nawet utrata ruchomości.

Bóle stawów mogą pojawić się przy chorobie zwyrodnieniowej. Wówczas dochodzi do zniszczenia chrząstki stawowej, która staje się cienka, krucha i mniej sprężysta. Przez to kości ocierają się o siebie, co powoduje ból. Inną przyczyną bólu są urazy stawów. Z reguły powstają one na skutek wypadku lub przeciążenia. Duży wpływ na tę dolegliwość mają też nadwaga i otyłość, które prowadzą do przeciążenia stawów i wywołują ból. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ból może pojawić się też podczas zachorowania na chorobę zakaźną.

Co może pomóc na bóle stawów?

Ból stawów jest bardzo uciążliwy i bez wątpienia obniża jakość życia. Warto jednak pamiętać o tym, by skonsultować go z lekarzem. Ważne jest bowiem rozpoznanie przyczyny takiego stanu rzeczy. Specjalista przeprowadzi stosowne badania, postawi diagnozę i z pewnością wyda stosowne zalecenia. Nie da się ukryć, że proces diagnostyczny może potrwać, dlatego warto sięgnąć po preparaty, które przyniosą natychmiastową ulgę w bólu.

Najczęściej wybór pada na żele i maści. Ich skuteczność w dużym stopniu zależy od substancji czynnych zawartych w ich składzie. W zależności od jednostki chorobowej stosuje się maści chłodzące lub rozgrzewające. Preparaty z pierwszej grupy doskonale sprawdzą się przy obrzękach i urazach. Z kolei maści rozgrzewające polepszają ukrwienie bolących miejsc, co wpływa na zmniejszenie bólu.

O czym warto pamiętać, wybierając preparaty na ból stawów?

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru maści na ból stawów jest jej skład. Nie od dziś wiadomo, że natura ma wielką moc. Właśnie dlatego staraj się wybierać preparaty, których formuła opiera się na tradycyjnych składnikach, docenianych przez medycynę ludową i ziołolecznictwo. Co pomoże na bóle stawów? Dużą skuteczność wykazują produkty, których głównym składnikiem jest krzem organiczny. Bierze udział w procesie produkcji kolagenu, który stanowi budulec skóry, kości, a także stawów.

Nieocenione są też maści z żywokostem. Doskonale sprawdzają się w przypadku problemów ze stawami. Są szczególnie zalecane po urazach. Poszukując preparatu rozgrzewającego, upewnij się, że w jego składzie znajdziesz kapsaicynę – ma też działanie przeciwbólowe. Ciekawe właściwości ma schungit – to wsparcie w walce z bólem i zapaleniem, które często towarzyszą chorobom układu ruchu.

Przeciwbólowe maści i żele mają też w swoim składzie olejki eteryczne. Ich zadaniem jest rozluźnienie mięśni i rozgrzanie bolącego miejsca. Nie da się też ukryć, że poprawiają samopoczucie.

Bóle stawów – jak sobie pomóc?

Choć stosowanie maści i żeli przynosi ulgę w bólu stawów, warto zdecydować się też na inne działania, dzięki którym stawy pozostaną w dobrej kondycji długi czas. Jednym ze skutecznych sposobów na poprawę ich stanu jest fizjoterapia. Ćwiczenia i zabiegi można jednak włączyć dopiero po konsultacji lekarskiej – samodzielne zastosowanie ich może pogorszyć Twój stan i zaszkodzić Twoim stawom. Duże znaczenie ma też odpowiednio zbilansowana dieta. Pamiętaj jednak, że kluczowe jest poznanie przyczyny bólu. W tym celu nie wahaj się skorzystać ze wskazówek i zaleceń lekarza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl