Jaka maść na łuszczycę jest najlepsza? Znamy odpowiedź!

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą, która może dotknąć każdą osobę, niezależnie od wieku. Niestety jest nieuleczalna – można jedynie łagodzić jej objawy. Ulgę mogą przynieść odpowiednio dobrane przez lekarza leki, a także właściwie dopasowane kosmetyki. Zastanawiasz się, jaka maść na łuszczycę jest najlepsza? Czytaj dalej – odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą dermatologiczną. Z reguły dochodzi w niej do pojawiania się zaczerwienionych i złuszczonych zmian na skórze. Chory obserwuje je w obrębie kolan i łokci, choć mogą pojawić się na całym ciele. Zmiany skórne zwykle powstają na skutek zbyt szybkiego złuszczania naskórka. Niestety nie są do końca znane przyczyny tej choroby. Doszukiwać się ich można w podłożu immunologicznym, genetycznym i środowiskowym. Istnieje kilka czynników, które mogą nasilać przebieg choroby. Zaliczyć do nich możemy:

– zmiany hormonalne,

– stosowanie używek, jak m.in. palenie papierosów czy spożywanie alkoholu,

– przyjmowanie niektórych leków, np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych,

– zmiany skórne pojawiające się wskutek innych chorób bakteryjnych, grzybiczych lub wirusowych,

– uszkodzenia skóry powstałe w wyniku iniekcji czy oparzeń.

Objawy łuszczycy pojawiają się wyłącznie na skórze. Wyglądają jak czerwone grudki pokryte łuskami. Kiedy odpadną, pozostaje po nich czerwona powierzchnia, w obrębie której nierzadko dochodzi do krwawienia. Choroba bez wątpienia utrudnia chorym normalne funkcjonowanie.

Jaka maść na łuszczycę jest najlepsza?

Przyczyny łuszczycy nie są do końca znane. Właśnie dlatego tak trudno skutecznie ją leczyć. Osoby cierpiące na tę przypadłość pozostają pod stałą opieką specjalisty i przyjmują odpowiednie, zalecone leki. Warto jednak uzupełnić farmakologię odpowiednimi preparatami pielęgnacyjnymi. Właściwie dopasowane maści czy kremy sprawią, że objawy choroby będą mniej dokuczliwe. Dobór produktów ma ogromne znaczenie – nieodpowiednie kosmetyki mogą bowiem zaostrzyć przebieg choroby.

Jaka maść na łuszczycę jest najlepsza? Poszukując preparatu, który przyniesie ulgę i poprawi wygląd skóry, koniecznie zwróć uwagę na jego skład. Im więcej składników naturalnych w jego recepturze, tym lepiej. Unikaj środków z konserwantami czy sztucznymi aromatami, które mogłyby dodatkowo podrażnić skórę.

Jakie składniki powinny znaleźć się w dobrej maści na łuszczycę?

Niezależnie od tego, czy łuszczyca jest lekka, umiarkowana, czy ciężka w przebiegu, skóra powinna być nawilżona i natłuszczona. Odpowiednio dobrana maść pozwala zamknąć wilgoć w skórze, zapobiega utracie wody i łagodzi objawy choroby, czyli zaczerwienienie czy pieczenie. Zastanawiasz się, jaka maść na łuszczycę jest najlepsza? Postaraj się sięgnąć po produkt, który w recepturze ma takie składniki, jak:

– kwas salicylowy,

– dziegieć,

– aloes,

– ichtiol,

– mocznik,

– witamina E,

– alantoina,

– pantenol,

– lanolina,

– olejek konopny.

O czym musisz pamiętać, stosując maść na łuszczycę?

Wiesz już, jaka maść jest najlepsza na łuszczycę. Pamiętaj o tym, że najlepiej przetestować preparat na własnej skórze. Maści nawilżające czy natłuszczające z reguły powinny przynieść Ci ulgę z uwagi na składniki łagodzące znajdujące się w recepturze, jednak mogą też powodować podrażnienie skóry. Dobór odpowiedniego preparatu najczęściej musi więc przebiegać metodą prób i błędów. Jeżeli zdecydujesz się na maść, w której składzie przeważają naturalne składniki, ryzyko zaostrzenia objawów choroby jest relatywnie niskie.

Każda maść na łuszczycę powinna być stosowana regularnie, nie tylko w czasie zaostrzenia choroby. O skórę należy dbać nawet w okresie remisji. Zdarzyć się może, że maść, która dotąd była skuteczna, przestanie działać. Bywa też tak, że środek, który wcześniej nie przynosił oczekiwanych rezultatów, nagle staje się pomocny. Ze względu na autoimmunologiczne podłoże choroby takie przypadki nie są nietypowe.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że wybrana przez Ciebie maść będzie bezpieczna dla Twojej skóry, celuj w preparaty znanych producentów. Przyjrzyj się też swojej diecie. Wyklucz z niej produkty wysoko przetworzone i zastąp je posiłkami, w których nie brakuje wartości odżywczych. Pozostań też pod stałą kontrolą lekarza!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl